Neçirvan Barzani yemin Ederek Görevine Başladı

Kürdistan Parlamentosu tarafından Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’na seçilen Neçirvan Barzani yemin ederek göreve başladı. Törende yerli ve yabancı yaklaşık bin 200 konuk da hazır bulundu.

Neçirvan Barzani yemin Ederek Görevine Başladı

Başkent Erbil’deki Saad Abdullah Konferans Salonu’nda saat 11:00’de başlayan yemin töreni, şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Ardından konuklara Kürtçe ve Arapça seslenen Kürdistan Parlamentosu Başkanı Vala Ferit, yemin etmesi için Neçirvan Barzani’yi kürsüye davet etti.

Kürsüye çıkan Başkan Neçirvan Barzani de Kur'an-Kerim'e el basarak şu yemini okudu:

“Yüce Allah’ın adıyla, Kürdistan Bölgesi halkının haklarını, kazanımlarını ve yine birliği ve beraberliği ile çıkarlarını koruyacağıma, bana verilen yetkiyi dürüst ve samimiyetle yerine getireceğine yemin ediyorum. Allah yardımcımız olsun.”

Neçirvan Barzani kimdir?

Neçirvan Barzani 21 Eylül 1966’da Barzan’da doğdu. Başbakan Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesinde nüfuz sahibi Barzani ailesinden geliyor. Kürdistan Demokratik Parti'nin (KDP) kurucusu ve efsanevi Kürt lideri Mustafa Barzani'nin torunudur. Babası İdris Barzani de KDP'nin üst düzey yetkililerindendi. Başkan Mesud Barzani’nin de yeğenidir.

1975 yılında, on binlerce Kürtle birlikte Barzani ailesi de Baas rejimininin baskısından kaçtı, İran'a sürgüne gitti. Tahran Üniversitesi'den siyaset bilimi okumaya başladı ancak babasının ölümü nedeniyle üniversiteyi bırakmak zorunda kalan Neçirvan Barzani eğitimini ABD'de tamamladı.

KDP yönetiminden başbakanlığa

Dedesinin ve babasının izinden giden Barzani, 1989'da Kürdistan Demokratik Parti'nin Merkez Komitesi’ne seçildi. 1996 yılında Kürdistan Başbakanı Yardımcısı oldu. 1999 yılında 4’üncü kabinede Kürdistan Başbakanı oldu. KDP’nin 13’üncü Kongresinde KDP Başkan Yardımcısı olarak seçildi

Kalkınma sürecinin önemli aktörü

 Irak’ta 2003’te Baas iktidarının devrilmesinin ardından 2006 yılında Kürdistan Bölgesi’ndeki Koalisyon Hükümetin’in Başbakanı oldu. Bu süreçte Irak'ın diğer bölgeleri mezhep savaşına sürüklenirken, Kürdistan Bölgesi hükümeti dış dünya ile bağlantılarını güçlendirdi, güvenliği sağladı ve yabancı yatırımcıları bölgeye çekti. Pek çok Kürt, bölgenin geldiği noktada Neçirvan Barzani'nin önemli rolü olduğunu düşünüyor.

Neçivan Barzani 2006 yılından 2009’a kadar Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile kurulan Koalisyon Hükümetinin Başkanı olarak görevde kaldı.

2012'de ikinci kez Kürdistan Bölgesi Başbakanı seçildi. 21 Eylül 2013'teki seçimde KDP 38 sandalye ile sandıktan birinci parti olarak çıktı. Neçrivan Barzani yine Başbakan oldu. 30 Eylül 2018’deki seçimlerde KDP 45 sandalye kazandı. 3 Aralık 2018’de KDP tarafından Kürdistan Bölgesi Başkanı Adayı olarak seçildi.

Başkan Neçrivan Barzani Evli ve (İdris, Ciyavan, Raniye, Maya) adında dört çocuk babasıdır.

Türkiye ile ilişkiler

Neçirvan Barzani, Türkiye ile Kürdistan Bölgesi hükümeri arasında ilişkilerin geliştirilmesi için de özel çaba sarfetti.

"Türkiye Kürdistan Bölgesi'nin Batı'ya açılan kapısı. Siyasi ve ekonomik olarak önemli bir ülke" diyen Barzani, iki ülke ilişkilerinin normalleştirilmesi sürecinde yer almaktan memnun olduğunu söylüyor.Kaynak:rudaw

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER