ABD Dışişleri Bakanı, IŞİD'i Suriye ve Irak'ta yendik

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump'ın geçici bütçe krizinden dolayı federal hükümetin kapanmasını gerekçe göstererek Davos Zirvesi'ne heyet göndermeme kararı nedeniyle, video konferans yoluyla 49. Dünya Ekonomik Forumu'nun özel oturumuna katıldı.

ABD Dışişleri Bakanı, IŞİD'i Suriye ve Irak'ta yendik

Trump'ın ekonomi politikalarına övgülerde bulunan Pompeo, ABD ekonomisinin her yıl yüzde 3'ün üstünde büyüdüğünü, çalışanların ücretlerinin arttığını ve kadın işsiz sayısının son 65 yılın en düşük oranında gerçekleştiğini anlattı.

Pompeo, Davos Zirvesi'ne katılan ülkelere Trump'ın "düşük vergi, ekonomik liberalizm ve ticaret alanındaki reformlarını" aynen uygulamaları tavsiyesinde bulundu.

Konuşmasında Orta Doğu'da son günlerde yaptığı temaslara ilişkin de bilgi veren Pompeo, koalisyon ülkeleriyle birlikte Suriye ve Irak'ta IŞİD'i yenilgiye uğrattıklarını belirtti. Pompeo, "Daha yapılması gereken çok iş var. Sizin yardımınızla başaracağımızı biliyorum." ifadesini kullandı.

'YEMEN'DE ÇÖZÜME ULAŞACAĞIMIZA İNANIYORUM'

Yemen'de devam eden savaşın bu yıl sona erip ermeyeceği sorusu üzerine Pompeo, bugün Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile bir görüşme yapacağını söyledi. "İlerleme kaydedeceğimiz hususunda oldukça iyimserim" diyen Pompeo, Husileri geçen Aralık ayında İsveç'in başkenti Stockholm'de yapılan barış anlaşmasına uymamakla suçladı. Pompeo, bazı Körfez Ülkeleri ve BM ile birlikte Yemen'de bir çözüme ulaşacaklarına inandığını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER